Eaton - Bussmann Electrical Division J60030-1CR
J60030-1CR
Part No.:
J60030-1CR
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
ShinYuaJ60030-1CR.pdf
Description:
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS
Packaging:
Bulk
Series:
J600
ProductStatus:
Obsolete
MountingType:
Chassis Mount
FuseSize:
0.813 Dia x 2.25 L (20.65mm x 57.15mm)
CurrentRating(Amps):
30 A
ForUseWith/RelatedProducts:
Class J Fuses
FuseType:
Cartridge
FuseholderType:
Block
NumberofCircuits:
1
Voltage:
600V
Orientation:
TerminationStyle:
Box Lug
ContactMaterial:
Category:
Fuseholders
Datasheet:
ShinYuaJ60030-1CR.pdf
1. How to order J60030-1CR on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the J60030-1CR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of J60030-1CR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of J60030-1CR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as J60030-1CR pin diagram, J60030-1CR datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image J60100-3COR J60030-1C J60030-1CR J60030-1S J60030-2C
Part Number J60100-3COR J60030-1C J60030-1CR J60030-1S J60030-2C
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series J600 J600 J600 J600 J600
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
MountingType Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
FuseSize 0.813 Dia x 2.25 L (20.65mm x 57.15mm) 0.813 Dia x 2.25 L (20.65mm x 57.15mm) 0.813 Dia x 2.25 L (20.65mm x 57.15mm) 0.813 Dia x 2.25 L (20.65mm x 57.15mm) 0.813 Dia x 2.25 L (20.65mm x 57.15mm)
CurrentRating(Amps) 30 A 30 A 30 A 30 A 30 A
ForUseWith/RelatedProducts Class J Fuses Class J Fuses Class J Fuses Class J Fuses Class J Fuses
FuseType Cartridge Cartridge Cartridge Cartridge Cartridge
FuseholderType Block Block Block Block Block
NumberofCircuits 1 1 1 1 1
Voltage 600V 600V 600V 600V 600V