Eaton - Bussmann Electrical Division J60060-3C
J60060-3C
Part No.:
J60060-3C
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
ShinYuaJ60060-3C.pdf
Description:
FUSE BLOCK CART 600V 60A CHASSIS
Packaging:
Bulk
Series:
J600
ProductStatus:
Obsolete
MountingType:
Chassis Mount
FuseSize:
1.063 Dia x 2.374 L (27mm x 60.3mm)
CurrentRating(Amps):
60 A
ForUseWith/RelatedProducts:
Class J Fuses
FuseType:
Cartridge
FuseholderType:
Block
NumberofCircuits:
3
Voltage:
600V