Eaton - Bussmann Electrical Division J60200-1STR
J60200-1STR
Part No.:
J60200-1STR
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
J60200-1STR.pdf
Description:
FUSE BLOCK CART 600V 200A PCB
Packaging:
Bulk
Series:
J600
ProductStatus:
Obsolete
MountingType:
Chassis Mount
FuseSize:
1.625 Dia x 5.75 L (41.28mm x 146.05mm)
CurrentRating(Amps):
200 A
ForUseWith/RelatedProducts:
Class J Fuses
FuseType:
Cartridge
FuseholderType:
Block
NumberofCircuits:
1
Voltage:
600V