Eaton - Bussmann Electrical Division J70100-3CR
J70100-3CR
Part No.:
J70100-3CR
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
ShinYuaJ70100-3CR.pdf
Description:
FUSE BLOCK CART 700V 100A PCB
Packaging:
Bulk
Series:
J70100
ProductStatus:
Obsolete
MountingType:
Chassis Mount
FuseSize:
0.866 Dia x 2.283 L (22mm x 58mm)
CurrentRating(Amps):
100 A
ForUseWith/RelatedProducts:
22mm x 58mm
FuseType:
Cartridge
FuseholderType:
Block
NumberofCircuits:
3
Voltage:
700V
Orientation:
TerminationStyle:
Box Lug
ContactMaterial:
Category:
Fuseholders
Datasheet:
ShinYuaJ70100-3CR.pdf
1. How to order J70100-3CR on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the J70100-3CR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of J70100-3CR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of J70100-3CR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as J70100-3CR pin diagram, J70100-3CR datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image J70032-2CR J70100-1CR J70100-2CR J70100-3CR
Part Number J70032-2CR J70100-1CR J70100-2CR J70100-3CR
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
Series J70100 J70100 J70100 J70100
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
MountingType Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
FuseSize 0.866 Dia x 2.283 L (22mm x 58mm) 0.866 Dia x 2.283 L (22mm x 58mm) 0.866 Dia x 2.283 L (22mm x 58mm) 0.866 Dia x 2.283 L (22mm x 58mm)
CurrentRating(Amps) 100 A 100 A 100 A 100 A
ForUseWith/RelatedProducts 22mm x 58mm 22mm x 58mm 22mm x 58mm 22mm x 58mm
FuseType Cartridge Cartridge Cartridge Cartridge
FuseholderType Block Block Block Block
NumberofCircuits 3 3 3 3
Voltage 700V 700V 700V 700V