Diodes Incorporated LM4040C25QFTA
LM4040C25QFTA
Part No.:
LM4040C25QFTA
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Datasheet:
ShinYuaLM4040C25QFTA.pdf
Description:
IC VREF SHUNT 0.5% SOT23
Series:
Automotive, AEC-Q100
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.5V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
15 mA
Tolerance:
±0.5%
TemperatureCoefficient:
100ppm/°C
Noise-01Hzto10Hz:
Noise-10Hzto10kHz:
Current-Cathode:
68 µA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
MountingType:
Surface Mount
Datasheet:
ShinYuaLM4040C25QFTA.pdf
1. How to order LM4040C25QFTA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the LM4040C25QFTA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM4040C25QFTA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM4040C25QFTA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ZTL431AQFFTA ZTL431BQFFTA ZTL432AQFFTA ZTL432BQFFTA LM4040C25QFTA
Part Number ZTL431AQFFTA ZTL431BQFFTA ZTL432AQFFTA ZTL432BQFFTA LM4040C25QFTA
ProductStatus Active Active Active Active Active
ReferenceType Shunt Shunt Shunt Shunt Shunt
OutputType Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Voltage-Output(Min/Fixed) 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V
Voltage-Output(Max) - - - - -
Current-Output 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA
Tolerance ±0.5% ±0.5% ±0.5% ±0.5% ±0.5%
TemperatureCoefficient 100ppm/°C 100ppm/°C 100ppm/°C 100ppm/°C 100ppm/°C
Noise-01Hzto10Hz - - - - -
Noise-10Hzto10kHz 35µVrms 35µVrms 35µVrms 35µVrms 35µVrms