Sensata-Crydom LR1200480D40
LR1200480D40
Part No.:
LR1200480D40
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaLR1200480D40.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 40A 48-530V
  • Related Categories
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Series:
LR
ProductStatus:
Active
MountingType:
Through Hole
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
OutputType:
AC, Zero Cross
Voltage-Input:
4 ~ 32VDC
Voltage-Load:
48 V ~ 530 V
LoadCurrent:
40 A
On-StateResistance(Max):
TerminationStyle:
PC Pin
Category:
Solid State Relays
Datasheet:
ShinYuaLR1200480D40.pdf
1. How to order LR1200480D40 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the LR1200480D40 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LR1200480D40?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LR1200480D40.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LR600240D25 LR1200480D40 LR600240D40 LR1200480D25 LR600240D40R
Part Number LR600240D25 LR1200480D40 LR600240D40 LR1200480D25 LR600240D40R
Manufacturer Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom
Package/Case Module Module Module Module Module
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series LR LR LR LR LR
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
OutputType AC, Zero Cross AC, Zero Cross AC, Zero Cross AC, Zero Cross AC, Zero Cross
Voltage-Input 4 ~ 32VDC 4 ~ 32VDC 4 ~ 32VDC 4 ~ 32VDC 4 ~ 32VDC
Voltage-Load 48 V ~ 530 V 48 V ~ 530 V 48 V ~ 530 V 48 V ~ 530 V 48 V ~ 530 V
LoadCurrent 40 A 40 A 40 A 40 A 40 A