Microchip Technology M15KP160A
M15KP160A
Part No.:
M15KP160A
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
ShinYuaM15KP160A.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC DO204AR
  • Related Categories
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Packaging:
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-19500
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
160V
Voltage-Breakdown(Min):
178V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
259V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
58A
Power-PeakPulse:
15000W (15kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)