Microchip Technology MSMBJ120A
MSMBJ120A
Part No.:
MSMBJ120A
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
ShinYuaMSMBJ120A.pdf
Description:
TVS DIODE 120VWM 193VC SMBJ
  • Related Categories
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Packaging:
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-19500
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
120V
Voltage-Breakdown(Min):
133V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
193V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
3.1A
Power-PeakPulse:
600W
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
MountingType:
Surface Mount
Category:
TVS - Diodes
Datasheet:
ShinYuaMSMBJ120A.pdf
1. How to order MSMBJ120A on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MSMBJ120A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSMBJ120A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSMBJ120A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MSMBJ120A pin diagram, MSMBJ120A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MSMBG6.5A MSMBJ28A MSMBJ6.5A MSMBJ170AE3 MSMBJ120A
Part Number MSMBG6.5A MSMBJ28A MSMBJ6.5A MSMBJ170AE3 MSMBJ120A
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
UnidirectionalChannels 1 1 1 1 1
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 120V 120V 120V 120V 120V
Voltage-Breakdown(Min) 133V 133V 133V 133V 133V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 193V 193V 193V 193V 193V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 3.1A 3.1A 3.1A 3.1A 3.1A
Power-PeakPulse 600W 600W 600W 600W 600W