Microchip Technology MALCE18AE3
MALCE18AE3
Part No.:
MALCE18AE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
ShinYuaMALCE18AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC CASE-1
  • Related Categories
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Packaging:
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-19500
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
18V
Voltage-Breakdown(Min):
20V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
29.2V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
51A
Power-PeakPulse:
1500W (1.5kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
100pF @ 1MHz
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)