Microchip Technology MAPLAD130KP275CA
MAPLAD130KP275CA
Part No.:
MAPLAD130KP275CA
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
ShinYuaMAPLAD130KP275CA.pdf
Description:
TVS DIODE 275VWM 445VC PLAD
  • Related Categories
Package/Case:
Nonstandard SMD
Packaging:
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-19500
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
BidirectionalChannels:
1
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
275V
Voltage-Breakdown(Min):
300V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
445V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
90A (8/20µs)
Power-PeakPulse:
40000W (40kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)