Microchip Technology MAPLAD36KP160AE3
MAPLAD36KP160AE3
Part No.:
MAPLAD36KP160AE3
Datasheet:
ShinYuaMAPLAD36KP160AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC PLAD
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
160V
Voltage-Breakdown(Min):
178V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
259V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
139A
Power-PeakPulse:
36000W (36kW)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)