Microchip Technology MAPLAD36KP16A
MAPLAD36KP16A
Part No.:
MAPLAD36KP16A
Datasheet:
ShinYuaMAPLAD36KP16A.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 27.2VC PLAD
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
16V
Voltage-Breakdown(Min):
17.8V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
27.2V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
1324A (1.324kA)
Power-PeakPulse:
36000W (36kW)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)