Microchip Technology MAPLAD36KP220AE3
MAPLAD36KP220AE3
Part No.:
MAPLAD36KP220AE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
ShinYuaMAPLAD36KP220AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 220VWM 356VC PLAD
  • Related Categories
Package/Case:
Nonstandard SMD
Packaging:
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-19500
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
220V
Voltage-Breakdown(Min):
245V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
356V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
102A
Power-PeakPulse:
36000W (36kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)