Microchip Technology MART65KP48CAE3
MART65KP48CAE3
Part No.:
MART65KP48CAE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
MART65KP48CAE3.pdf
Description:
BI-DIRECTIONAL TVS
  • Related Categories
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Packaging:
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-19500
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
BidirectionalChannels:
1
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
48V (Max)
Voltage-Breakdown(Min):
53.3V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
77.7V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
836A
Power-PeakPulse:
65000W (65kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TA)