Microchip Technology MASMLG36CAE3
MASMLG36CAE3
Part No.:
MASMLG36CAE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
ShinYuaMASMLG36CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMLG
  • Related Categories
Package/Case:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Packaging:
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-19500
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
BidirectionalChannels:
1
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
36V
Voltage-Breakdown(Min):
40V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
58.1V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
51.6A
Power-PeakPulse:
3000W (3kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)