SMC Diode Solutions MBR15200STR
MBR15200STR
Part No.:
MBR15200STR
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
ShinYuaMBR15200STR.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 15A TO277B
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
400pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
15A
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
920 mV @ 15 A