GeneSiC Semiconductor MBRH15040L
MBRH15040L
Part No.:
MBRH15040L
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
D-67
Datasheet:
MBRH15040L.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 150A D-67
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 mA @ 40 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
150A
Operating Temperature:
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
600 mV @ 150 A
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Datasheet:
ShinYuaMBRH15040L.pdf
1. How to order MBRH15040L on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MBRH15040L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRH15040L?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRH15040L.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MBRH15040L pin diagram, MBRH15040L datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image S85BR MUR5010R S6B S6BR S6D
Part Number S85BR MUR5010R S6B S6BR S6D
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Part Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
Capacitance @ Vr, F - - - - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 mA @ 40 V 5 mA @ 40 V 5 mA @ 40 V 5 mA @ 40 V 5 mA @ 40 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V 40 V 40 V 40 V 40 V
Current - Average Rectified (Io) 150A 150A 150A 150A 150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 600 mV @ 150 A 600 mV @ 150 A 600 mV @ 150 A 600 mV @ 150 A 600 mV @ 150 A