Bourns Inc. MF-LSMF185/33X-2
MF-LSMF185/33X-2
Part No.:
MF-LSMF185/33X-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
2920 (7351 Metric), Concave
Datasheet:
ShinYuaMF-LSMF185/33X-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 33V 1.85A 2920
  • Related Categories
Package/Case:
2920 (7351 Metric), Concave
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Multifuse®, MF-LSMF
ProductStatus:
Active
Type:
Polymeric
Voltage-Max:
33V
Current-Max:
40 A
Current-Hold(Ih)(Max):
1.85 A
Current-Trip(It):
3.7 A
TimetoTrip:
2.5 s
Resistance-Initial(Ri)(Min):
45 mOhms
Resistance-PostTrip(R1)(Max):
150 mOhms
Resistance-25°C(Typ):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Ratings:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.289 L x 0.202 W (7.36mm x 5.12mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.063 (1.60mm)
Category:
PTC Resettable Fuses
Datasheet:
ShinYuaMF-LSMF185/33X-2.pdf
1. How to order MF-LSMF185/33X-2 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MF-LSMF185/33X-2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MF-LSMF185/33X-2?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MF-LSMF260X-2 MF-LSMF185/33X-2 MF-LSMF125X-2 MF-LSMF150X-2 MF-LSMF260/6X-2
Part Number MF-LSMF260X-2 MF-LSMF185/33X-2 MF-LSMF125X-2 MF-LSMF150X-2 MF-LSMF260/6X-2
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Polymeric Polymeric Polymeric Polymeric Polymeric
Voltage-Max 33V 33V 33V 33V 33V
Current-Max 40 A 40 A 40 A 40 A 40 A
Current-Hold(Ih)(Max) 1.85 A 1.85 A 1.85 A 1.85 A 1.85 A
Current-Trip(It) 3.7 A 3.7 A 3.7 A 3.7 A 3.7 A
TimetoTrip 2.5 s 2.5 s 2.5 s 2.5 s 2.5 s
Resistance-Initial(Ri)(Min) 45 mOhms 45 mOhms 45 mOhms 45 mOhms 45 mOhms
Resistance-PostTrip(R1)(Max) 150 mOhms 150 mOhms 150 mOhms 150 mOhms 150 mOhms
Resistance-25°C(Typ) - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Ratings - - - - -
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size/Dimension 0.289 L x 0.202 W (7.36mm x 5.12mm) 0.289 L x 0.202 W (7.36mm x 5.12mm) 0.289 L x 0.202 W (7.36mm x 5.12mm) 0.289 L x 0.202 W (7.36mm x 5.12mm) 0.289 L x 0.202 W (7.36mm x 5.12mm)
Height-Seated(Max) - - - - -
Thickness(Max) 0.063 (1.60mm) 0.063 (1.60mm) 0.063 (1.60mm) 0.063 (1.60mm) 0.063 (1.60mm)