Vishay General Semiconductor - Diodes Division MPG06G-E3/100
MPG06G-E3/100
Part No.:
MPG06G-E3/100
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
MPG06, Axial
Datasheet:
ShinYuaMPG06G-E3/100.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 400V 1A MPG06
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
10pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
600 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 400 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 1 A