Microchip Technology MRT100KP120AE3
MRT100KP120AE3
Part No.:
MRT100KP120AE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
ShinYuaMRT100KP120AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 120VWM 235VC CASE 5A
  • Related Categories
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Packaging:
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-19500
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
120V
Voltage-Breakdown(Min):
133V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
235V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
Power-PeakPulse:
100000W (100kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)