Microchip Technology MSMBJ170AE3/TR
MSMBJ170AE3/TR
Part No.:
MSMBJ170AE3/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
ShinYuaMSMBJ170AE3/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC SMBJ
  • Related Categories
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Military, MIL-PRF-19500
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
170V
Voltage-Breakdown(Min):
189V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
275V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
2.2A
Power-PeakPulse:
600W
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)