Microchip Technology MX15KP33CA/TR
MX15KP33CA/TR
Part No.:
MX15KP33CA/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
ShinYuaMX15KP33CA/TR.pdf
Description:
TVS 33V 5% 15000W BI
  • Related Categories
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Military, MIL-PRF-19500
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
BidirectionalChannels:
1
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
33V
Voltage-Breakdown(Min):
36.7V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
54.8V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
274A
Power-PeakPulse:
15000W (15kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)