JAE Electronics MX23A12NF1
MX23A12NF1
Part No.:
MX23A12NF1
Manufacturer:
JAE Electronics
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
ShinYuaMX23A12NF1.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 12POS 2.5MM
Packaging:
Tray
Series:
MX23A
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Header
ContactType:
Male Pin
Pitch-Mating:
0.098 (2.50mm)
NumberofPositions:
12
NumberofRows:
2
RowSpacing-Mating:
0.173 (4.40mm)
NumberofPositionsLoaded:
All
Style:
Board to Cable/Wire
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
MountingType:
Through Hole, Right Angle
Termination:
Solder
FasteningType:
Latch Holder
ContactLength-Mating:
ContactLength-Post:
0.122 (3.10mm)
OverallContactLength:
InsulationHeight:
0.720 (18.30mm)
ContactShape:
Square
ContactFinish-Mating:
Tin
ContactFinishThickness-Mating:
ContactFinish-Post:
Tin
ContactMaterial:
Brass
Category:
Datasheet:
ShinYuaMX23A12NF1.pdf
1. How to order MX23A12NF1 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MX23A12NF1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MX23A12NF1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MX23A12NF1.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MX23A12NF1 pin diagram, MX23A12NF1 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MX23A12NF1 MX23A18NF1 MX23A26NF1 MX23A34NF6 MX23A40NF1
Part Number MX23A12NF1 MX23A18NF1 MX23A26NF1 MX23A34NF6 MX23A40NF1
Manufacturer JAE Electronics JAE Electronics JAE Electronics JAE Electronics JAE Electronics
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series MX23A MX23A MX23A MX23A MX23A
ProductStatus Active Active Active Active Active
ConnectorType Header Header Header Header Header
ContactType Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin
Pitch-Mating 0.098 (2.50mm) 0.098 (2.50mm) 0.098 (2.50mm) 0.098 (2.50mm) 0.098 (2.50mm)
NumberofPositions 12 12 12 12 12
NumberofRows 2 2 2 2 2
RowSpacing-Mating 0.173 (4.40mm) 0.173 (4.40mm) 0.173 (4.40mm) 0.173 (4.40mm) 0.173 (4.40mm)
NumberofPositionsLoaded All All All All All
Shrouding Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
FasteningType Latch Holder Latch Holder Latch Holder Latch Holder Latch Holder
ContactLength-Mating - - - - -
ContactLength-Post 0.122 (3.10mm) 0.122 (3.10mm) 0.122 (3.10mm) 0.122 (3.10mm) 0.122 (3.10mm)
OverallContactLength - - - - -
InsulationHeight 0.720 (18.30mm) 0.720 (18.30mm) 0.720 (18.30mm) 0.720 (18.30mm) 0.720 (18.30mm)