Microchip Technology MXL15KP240A/TR
MXL15KP240A/TR
Part No.:
MXL15KP240A/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
ShinYuaMXL15KP240A/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 240VWM 388VC CASE 5A
  • Related Categories
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Military, MIL-PRF-19500
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
240V
Voltage-Breakdown(Min):
267V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
388V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
39A
Power-PeakPulse:
15000W (15kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)