Microchip Technology MXLSMBJSAC50E3
MXLSMBJSAC50E3
Part No.:
MXLSMBJSAC50E3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
ShinYuaMXLSMBJSAC50E3.pdf
Description:
TVS DIODE 50VWM 88VC SMBJ
  • Related Categories
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Packaging:
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-19500
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
50V
Voltage-Breakdown(Min):
55.5V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
88V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
5.8A
Power-PeakPulse:
500W
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
30pF @ 1MHz
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)