Microchip Technology MXLSMCJLCE15A/TR
MXLSMCJLCE15A/TR
Part No.:
MXLSMCJLCE15A/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
ShinYuaMXLSMCJLCE15A/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMCJ
  • Related Categories
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Military, MIL-PRF-19500
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
15V
Voltage-Breakdown(Min):
16.7V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
24.4V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
61A
Power-PeakPulse:
1500W (1.5kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
100pF @ 1MHz
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)