Microchip Technology MXPLAD18KP13A
MXPLAD18KP13A
Part No.:
MXPLAD18KP13A
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
ShinYuaMXPLAD18KP13A.pdf
Description:
TVS DIODE 13VWM 21.5VC PLAD
  • Related Categories
Package/Case:
Nonstandard SMD
Packaging:
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-19500
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
13V
Voltage-Breakdown(Min):
14.4V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
21.5V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
838A
Power-PeakPulse:
18000W (18kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)