Microchip Technology MXSMBG15CA/TR
MXSMBG15CA/TR
Part No.:
MXSMBG15CA/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
MXSMBG15CA/TR.pdf
Description:
TVS 15V 5% 600W BI
  • Related Categories
Package/Case:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Military, MIL-PRF-19500
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
BidirectionalChannels:
1
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
15V
Voltage-Breakdown(Min):
16.7V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
24.4V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
24A
Power-PeakPulse:
600W
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)