Microchip Technology MXSMCGLCE100AE3/TR
MXSMCGLCE100AE3/TR
Part No.:
MXSMCGLCE100AE3/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
ShinYuaMXSMCGLCE100AE3/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 100VWM 162VC SMCG
  • Related Categories
Package/Case:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Military, MIL-PRF-19500
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
100V
Voltage-Breakdown(Min):
111V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
162V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
9.3A
Power-PeakPulse:
1500W (1.5kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
90pF @ 1MHz
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)