Microchip Technology MXSMCGLCE170AE3
MXSMCGLCE170AE3
Part No.:
MXSMCGLCE170AE3
Datasheet:
ShinYuaMXSMCGLCE170AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC SMCG
Packaging:
Bulk
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
170V
Voltage-Breakdown(Min):
189V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
275V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
5.4A
Power-PeakPulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance@Frequency:
90pF @ 1MHz
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)