Microchip Technology MXSMCJ60CA/TR
MXSMCJ60CA/TR
Part No.:
MXSMCJ60CA/TR
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
ShinYuaMXSMCJ60CA/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMCJ
  • Related Categories
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
60V
Voltage-Breakdown(Min):
66.7V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
96.8V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
15.5A
Power-PeakPulse:
1500W (1.5kW)
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)