Microchip Technology MXSMLJ100A/TR
MXSMLJ100A/TR
Part No.:
MXSMLJ100A/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
ShinYuaMXSMLJ100A/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 100VWM 162VC SMLJ
  • Related Categories
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Military, MIL-PRF-19500
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
100V
Voltage-Breakdown(Min):
111V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
162V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
18.6A
Power-PeakPulse:
3000W (3kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)