Microchip Technology MXSMLJ54CAE3/TR
MXSMLJ54CAE3/TR
Part No.:
MXSMLJ54CAE3/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
MXSMLJ54CAE3/TR.pdf
Description:
TVS 54V 5% 3000W BI
  • Related Categories
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Military, MIL-PRF-19500
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
BidirectionalChannels:
1
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
54V
Voltage-Breakdown(Min):
60V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
87.1V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
34.4A
Power-PeakPulse:
3000W (3kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C (TA)