Infineon Technologies ND171N16KHPSA1
ND171N16KHPSA1
Part No.:
ND171N16KHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaND171N16KHPSA1.pdf
Description:
DIODE GP 1.6KV 171A BG-PB34-1
Packaging:
Tray
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 mA @ 1600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1600 V
Current - Average Rectified (Io):
171A
Operating Temperature:
-40°C ~ 135°C