Infineon Technologies ND260N08KHPSA1
ND260N08KHPSA1
Part No.:
ND260N08KHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
Module
Datasheet:
ND260N08KHPSA1.pdf
Description:
DIODE BG-PB50ND-1
Packaging:
Tray
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 mA @ 800 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
800 V
Current - Average Rectified (Io):
260A
Operating Temperature:
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.32 V @ 800 A