onsemi NRVB2H100SFT3G
NRVB2H100SFT3G
Part No.:
NRVB2H100SFT3G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
SOD-123F
Datasheet:
ShinYuaNRVB2H100SFT3G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SOD123FL
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
840 mV @ 2 A