WeEn Semiconductors NXPSC166506Q
NXPSC166506Q
Part No.:
NXPSC166506Q
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-220-2
Datasheet:
NXPSC166506Q.pdf
Description:
SILICON CARBIDE POWER DIODE
Packaging:
Tube
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Diode Type:
Silicon Carbide Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
534pF @ 1V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 650 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
16A
Operating Temperature:
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 16 A