Suntsu Electronics, Inc. PCT10/10BK
PCT10/10BK
Part No.:
PCT10/10BK
Manufacturer:
Suntsu Electronics, Inc.
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
ShinYuaPCT10/10BK.pdf
Description:
CAP TANT 10UF 10% 10V 3528
  • Related Categories
Package/Case:
1411 (3528 Metric)
Packaging:
Bulk
Series:
PCT
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
2.5Ohm @ 100kHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.138 L x 0.110 W (3.50mm x 2.80mm)
Height-Seated(Max):
0.075 (1.90mm)