Suntsu Electronics, Inc. PCT10/16AK
PCT10/16AK
Part No.:
PCT10/16AK
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYuaPCT10/16AK.pdf
Description:
CAP TANT 10UF 10% 16V 3216
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
3Ohm @ 100kHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
0.063 (1.60mm)
LeadSpacing:
ManufacturerSizeCode:
A
Ratings:
Features:
General Purpose
Datasheet:
ShinYuaPCT10/16AK.pdf
1. How to order PCT10/16AK on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the PCT10/16AK price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PCT10/16AK?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PCT10/16AK.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as PCT10/16AK pin diagram, PCT10/16AK datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PCT10/16AK PCT22/4AM PCT22/4AK PCT10/16AM PCT22/6AK
Part Number PCT10/16AK PCT22/4AM PCT22/4AK PCT10/16AM PCT22/6AK
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series PCT PCT PCT PCT PCT
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 10 µF 10 µF 10 µF 10 µF 10 µF
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
Voltage-Rated 16 V 16 V 16 V 16 V 16 V
Type Molded Molded Molded Molded Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance) 3Ohm @ 100kHz 3Ohm @ 100kHz 3Ohm @ 100kHz 3Ohm @ 100kHz 3Ohm @ 100kHz
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp - - - - -
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size/Dimension 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max) 0.063 (1.60mm) 0.063 (1.60mm) 0.063 (1.60mm) 0.063 (1.60mm) 0.063 (1.60mm)