Suntsu Electronics, Inc. PCT10/16BK
PCT10/16BK
Part No.:
PCT10/16BK
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
ShinYuaPCT10/16BK.pdf
Description:
CAP TANT 10UF 10% 16V 3528
  • Related Categories
Package/Case:
1411 (3528 Metric)
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
2.8Ohm @ 100kHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
0.138 L x 0.110 W (3.50mm x 2.80mm)
Height-Seated(Max):
0.075 (1.90mm)