Sensata-Crydom PFE240D25
PFE240D25
Part No.:
PFE240D25
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays
Package:
4-SIP
Datasheet:
ShinYuaPFE240D25.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 25A 12-280V
  • Related Categories
Package/Case:
4-SIP
Packaging:
Bulk
Series:
PF, PowerFin™
ProductStatus:
Active
MountingType:
Through Hole
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
OutputType:
AC, Zero Cross
Voltage-Input:
15 ~ 32VDC
Voltage-Load:
12 V ~ 280 V
LoadCurrent:
25 A
On-StateResistance(Max):
TerminationStyle:
PC Pin
Category:
Solid State Relays
Datasheet:
ShinYuaPFE240D25.pdf
1. How to order PFE240D25 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the PFE240D25 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PFE240D25?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PFE240D25.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as PFE240D25 pin diagram, PFE240D25 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PFE380D25 PFE380D25R PF240D25 PFE240D25 PF240D25R
Part Number PFE380D25 PFE380D25R PF240D25 PFE240D25 PF240D25R
Manufacturer Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom
Package/Case 4-SIP 4-SIP 4-SIP 4-SIP 4-SIP
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series PF, PowerFin™ PF, PowerFin™ PF, PowerFin™ PF, PowerFin™ PF, PowerFin™
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
OutputType AC, Zero Cross AC, Zero Cross AC, Zero Cross AC, Zero Cross AC, Zero Cross
Voltage-Input 15 ~ 32VDC 15 ~ 32VDC 15 ~ 32VDC 15 ~ 32VDC 15 ~ 32VDC
Voltage-Load 12 V ~ 280 V 12 V ~ 280 V 12 V ~ 280 V 12 V ~ 280 V 12 V ~ 280 V
LoadCurrent 25 A 25 A 25 A 25 A 25 A