Trinamic Motion Control GmbH PM42L-048-285D
PM42L-048-285D
Part No.:
PM42L-048-285D
Manufacturer:
Trinamic Motion Control GmbH
Category:
Stepper Motors
Package:
Datasheet:
PM42L-048-285D.pdf
Description:
PERM MAGNET STEP MTR 3V 4NCM
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Type:
Permanent Magnet
CoilType:
Bipolar
Voltage-Rated:
3VDC
CurrentRating(Amps):
1 A
StepsperRevolution:
48
StepAngle:
7.5°
Accuracy:
Torque-Holding(oz-in/mNm):
5.55 / 39.23
Size/Dimension:
Round - 1.650 Dia (42.00mm)
NEMAFrameSize:
17
Diameter-Shaft:
0.118 (3.00mm)
Length-ShaftandBearing:
0.433 (11.00mm)
MountingHoleSpacing:
1.949 (49.50mm)
TerminationStyle:
Wire Leads with Connector
OperatingTemperature:
CoilResistance:
3 Ohms
Category:
Stepper Motors
Datasheet:
ShinYuaPM42L-048-285D.pdf
1. How to order PM42L-048-285D on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the PM42L-048-285D price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PM42L-048-285D?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PM20S-020-124 PM35S-048-324F PM25S-048-314 PM42L-048-285D
Part Number PM20S-020-124 PM35S-048-324F PM25S-048-314 PM42L-048-285D
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
Series - - - -
ProductStatus Active Active Active Active
Type Permanent Magnet Permanent Magnet Permanent Magnet Permanent Magnet
CoilType Bipolar Bipolar Bipolar Bipolar
Voltage-Rated 3VDC 3VDC 3VDC 3VDC
CurrentRating(Amps) 1 A 1 A 1 A 1 A
StepsperRevolution 48 48 48 48
StepAngle 7.5° 7.5° 7.5° 7.5°
Accuracy - - - -
Torque-Holding(oz-in/mNm) 5.55 / 39.23 5.55 / 39.23 5.55 / 39.23 5.55 / 39.23
Size/Dimension Round - 1.650 Dia (42.00mm) Round - 1.650 Dia (42.00mm) Round - 1.650 Dia (42.00mm) Round - 1.650 Dia (42.00mm)
NEMAFrameSize 17 17 17 17
Diameter-Shaft 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm)
Length-ShaftandBearing 0.433 (11.00mm) 0.433 (11.00mm) 0.433 (11.00mm) 0.433 (11.00mm)
MountingHoleSpacing 1.949 (49.50mm) 1.949 (49.50mm) 1.949 (49.50mm) 1.949 (49.50mm)
OperatingTemperature - - - -
CoilResistance 3 Ohms 3 Ohms 3 Ohms 3 Ohms