Bourns Inc. PM43-100M-RC
PM43-100M-RC
Part No.:
PM43-100M-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ShinYuaPM43-100M-RC.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 1.15A 180MOHM SMD
  • Related Categories
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
PM43
ProductStatus:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material-Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
CurrentRating(Amps):
1.15 A
Current-Saturation(Isat):
1.7A
Shielding:
Unshielded
DCResistance(DCR):
180mOhm Max
Q@Freq:
28 @ 2.52MHz
Frequency-SelfResonant:
33MHz
Ratings:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test:
1 kHz
Features:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
Category:
Fixed Inductors
Datasheet:
ShinYuaPM43-100M-RC.pdf
1. How to order PM43-100M-RC on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the PM43-100M-RC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PM43-100M-RC?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PM43-100M-RC.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PM43-100M-RC PM43-220M-RC PM43-330K-RC PM43-1R0M-RC PM43-150M-RC
Part Number PM43-100M-RC PM43-220M-RC PM43-330K-RC PM43-1R0M-RC PM43-150M-RC
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Series PM43 PM43 PM43 PM43 PM43
ProductStatus Active Active Active Active Active
Material-Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 10 µH 10 µH 10 µH 10 µH 10 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
CurrentRating(Amps) 1.15 A 1.15 A 1.15 A 1.15 A 1.15 A
Current-Saturation(Isat) 1.7A 1.7A 1.7A 1.7A 1.7A
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DCResistance(DCR) 180mOhm Max 180mOhm Max 180mOhm Max 180mOhm Max 180mOhm Max
Q@Freq 28 @ 2.52MHz 28 @ 2.52MHz 28 @ 2.52MHz 28 @ 2.52MHz 28 @ 2.52MHz
Frequency-SelfResonant 33MHz 33MHz 33MHz 33MHz 33MHz
Ratings - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz