Nexperia USA Inc. PMEG4002ESFYL
PMEG4002ESFYL
Part No.:
PMEG4002ESFYL
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
ShinYuaPMEG4002ESFYL.pdf
Description:
DIODE SCHOT 40V 200MA DSN0603-2
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
17pF @ 1V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
1.28 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
6.5 µA @ 40 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
200mA
Operating Temperature:
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
600 mV @ 200 mA
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Datasheet:
ShinYuaPMEG4002ESFYL.pdf
1. How to order PMEG4002ESFYL on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the PMEG4002ESFYL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PMEG4002ESFYL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PMEG4002ESFYL.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Diode Type Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Part Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Capacitance @ Vr, F 17pF @ 1V, 1MHz 17pF @ 1V, 1MHz 17pF @ 1V, 1MHz 17pF @ 1V, 1MHz 17pF @ 1V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr) 1.28 ns 1.28 ns 1.28 ns 1.28 ns 1.28 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 6.5 µA @ 40 V 6.5 µA @ 40 V 6.5 µA @ 40 V 6.5 µA @ 40 V 6.5 µA @ 40 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V 40 V 40 V 40 V 40 V
Current - Average Rectified (Io) 200mA 200mA 200mA 200mA 200mA
Operating Temperature 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 600 mV @ 200 mA 600 mV @ 200 mA 600 mV @ 200 mA 600 mV @ 200 mA 600 mV @ 200 mA