NXP USA Inc. PSMN3R3-80ES,127
PSMN3R3-80ES,127
Part No.:
PSMN3R3-80ES,127
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
I2PAK
Datasheet:
ShinYuaPSMN3R3-80ES,127.pdf
Description:
ELEMENT, NCHANNEL, SILICON, MOSF
Packaging:
Tube
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
80 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
120A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
3.3mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 1mA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
139 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
9961 pF @ 40 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
338W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)