Rohm Semiconductor RB050LA-40TR
RB050LA-40TR
Part No.:
RB050LA-40TR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
SOD-128
Datasheet:
ShinYuaRB050LA-40TR.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 3A PMDT
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Obsolete
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 40 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Operating Temperature:
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 3 A