Rohm Semiconductor RB162L-40TE25
RB162L-40TE25
Part No.:
RB162L-40TE25
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
ShinYuaRB162L-40TE25.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 1A PMDS
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 40 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Operating Temperature:
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 1 A