Rohm Semiconductor RB168L100DDTE25
RB168L100DDTE25
Part No.:
RB168L100DDTE25
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
ShinYuaRB168L100DDTE25.pdf
Description:
SUPER LOW IR TYPE AUTOMOTIVE SCH
Series:
Automotive, AEC-Q101
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
400 nA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Operating Temperature:
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
810 mV @ 1 A