Rohm Semiconductor RB168LAM-30TR
RB168LAM-30TR
Part No.:
RB168LAM-30TR
Package:
SOD-128
Datasheet:
ShinYuaRB168LAM-30TR.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 1A PMDTM
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
600 nA @ 30 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Operating Temperature:
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
690 mV @ 1 A