Rohm Semiconductor RBR2LAM40ATFTR
RBR2LAM40ATFTR
Part No.:
RBR2LAM40ATFTR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
SOD-128
Datasheet:
ShinYuaRBR2LAM40ATFTR.pdf
Description:
AUTOMOTIVE SCHOTTKY BARRIER DIOD
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Automotive, AEC-Q101
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Not For New Designs
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
80 µA @ 40 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Operating Temperature:
150°C (Max)